Do czego służy materac medyczny?

Wiele osób, których dotknęła przewlekła choroba lub po prostu starość przestaje się samodzielnie poruszać. Spora liczba tych osób musi więc pozostawać w łóżku. Często stan tych osób jest na tyle ciężki, że nawet zmiana pozycji ciała w łóżku staje się niemożliwa. Dla osób sprawujących nad nimi opiekę, szczególnie w warunkach domowych, jest to sytuacja niezwykle trudna. Karmienie, higiena zajmują wiele czasu. Do tego trzeba pamiętać o częstej zmianie pozycji osoby leżącej. Dla osób, które nie mają przygotowania medycznego może to być wyczerpująca praca fizyczna. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego trzeba zmieniać pozycję osób leżących? Zmiana pozycji jest jednym ze sposobów zapobiegania odleżynom. Sama zmiana pozycji to jednak zbyt mało. Warto dodatkowo wykorzystać materac przeciwodleżynowy.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu materacy. Są wśród nich między innymi materace statyczne nazywane popularnie „jeżami” oraz materace zmiennociśnieniowe. Ten pierwszy rodzaj materacy sprawdza się tylko w przypadku osób, które mają jeszcze na tyle sił, aby przynajmniej trochę zmieniać samodzielnie swoją pozycją. Materace te jednak nie sprawdzą się w przypadku osób w stanie ciężkim lub bardzo ciężkim, które nie są w stanie się poruszać. Dla tych osób jedynym korzystnym rozwiązaniem jest materac zmiennociśnieniowy.

Materac zmiennociśnieniowy zbudowany jest z licznych komór, do których specjalna, zasilana prądem elektrycznym, pompa wtłacza powietrze. Powietrze nie są wtłaczane jednocześnie do wszystkich komór (poza jednym wyjątkiem: przy pierwszym podłączeniu materaca), ale naprzemiennie. Ruch powietrza powoduje, że zmienia się ucisk na ciało. Co pięć, czy dziesięć minut uciskane są inne części ciała.

 

Wśród materacy zmiennociśnieniowych można wyróżnić dwa rodzaje:

  • materace bąbelkowe;
  • rurowe.

Oba rodzaje tych materacy mogą być stosowane nie tylko w szpitalach czy domach opieki, ale także  w warunkach domowych. Są bardzo pomocne w zapobieganiu powstawaniu odleżyn.

Odleżyny mogą tworzyć się na bardzo różnych częściach ciała. Zdecydowanie najczęściej powstają w okolicy kości ogonowej. Ale często powstają także na plecach, pośladkach, łokciach, łopatkach, a nawet na uszach. W zapobieganiu ich powstawania bardzo ważna, jak już wspomniano, zmiana pozycji osoby chorej i ułożenie osoby chorej na materacu przeciwodleżynowym. Ale opiekując się osobą leżącą w domu musimy pamiętać także o regularnej higienie. Na prześcieradle, którym jest przykryty materac nie może być żadnych załamań, gdyż one także mogą powodować powstanie odleżyn.