Spanie komfortowe, czyli wygodny materac to podstawa

Nie ma chyba osoby, której nie zależy na efektywnym nocnym odpoczynku. Sen sprawia, że mamy siłę na walkę z kolejnymi dniami. Pozwala zrelaksować się i chociaż na chwilę wyłączyć. Aby jednak spało się nam naprawdę dobrze, koniecznie trzeba wybrać dobrej jakości materac. Jest to absolutna podstawa, jeśli chodzi o spanie.

Materac musi być dopasowany do:

  • wagi ciała
  • sposoby spania
  • łóżka

Waga ciała

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dla każdego z nas idealny może być zupełnie inny rodzaj materaca. Nie warto więc wybierać tego, który kosztuje najwięcej, ale poważnie zastanowić się nad tym, który będzie w naszym wypadku rozwiązaniem najlepszym. Jeśli chodzi o masę ciała, to najbardziej istotną cechą jest twardość materaca. Bez względu na to, czy kupujemy materac lateksowy, klasyczny sprężynowy czy piankowy producenci oferują obecnie kilka stopni twardości. I tutaj warto trzymać się zasady: im więcej ważymy, tym twardszy powinien być nasz materac. Tylko bowiem w taki nie będziemy się zapadać. Jeżeli materac ma być umieszczony w łożu małżeńskim, a partnerzy dość istotnie różnią się masą ciała (powyżej dwudziestu kilogramów), najlepiej jest postawić na dwa materace różniące się twardością, ale mające dokładnie taką samą wysokość. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się materace miękkie. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że pociechy bardzo często padają ofiarą alergii. Dlatego lepiej postawić na materac z pianki poliuretanowej niż wełny, która może bardzo silnie uczulać.

Sposób spania

Istotne znaczenie przy wyborze materaca ma pozycja, w której najczęściej śpimy. Osoby śpiące najczęściej na plecach powinny postawić na materac podpierający kart oraz dolną część kręgosłupa. Musi to być więc materac nieco twardszy, który sprawi, że ciało nie będzie się nadmiernie zapadać. Ci sypiający na boku powinni wybrać materac bardziej miękki. Powinien on dopasowywać się do kształtu ciała w miejscu, w którym znajdują się ramiona oraz biodra. Nie oznacza to, że wsparcie pozostałych rejonów ciała nie ma w tym wypadku znaczenia. Ci, którzy sypiają na brzuchu powinni zmienić nawyki. Spanie w takiej pozycji nie jest bowiem zdrowe. Wiąże się ze znacznym uciskiem na brzuch, co skutecznie ogranicza pojemność płuc w czasie oddychania.

Wybierając materac, nie można zapomnieć również o tym, że musi on pasować do łóżka. Nie należy nigdy kupować materaca ani za dużego, ani za małego. Odbije się to na jakości spania.

Chcąc znaleźć idealny materac, warto odwiedzić salon  sensive.pl. Swoją siedzibę ma on we Wrocławiu