Jakie kwestie rozważyć planując projekt ogrodu?

Bardzo często możemy usłyszeć o tym, że trudno marzyć o pięknym ogrodzie, jeśli brakuje nam odpowiedniego projektu. Samo projektowanie ogrodu budzi jednak spory niepokój, nie brakuje bowiem osób uważających, że jest zadaniem skomplikowanym. Na szczęście, wcale nie oznacza to, że mamy do czynienia z przedsięwzięciem, któremu nie można podołać. Jeśli odpowiemy sobie na kilka pytań, szybko przekonamy się o tym, że projektowanie ogrodu nie jest wcale trudne.

Jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej tego, czy projekt ogrodu wykonamy samodzielnie, czy też skontaktujemy się z jedną z profesjonalnych firm mających doświadczenie w tym zakresie, musimy zastanowić się nad tym, jakie elementy chcemy w nim zawrzeć. Niektóre – takie, jak choćby taras lub śmietnik – wydają się dość oczywiste, jeśli jednak w naszym ogrodzie ma się znajdować skład na drewno, miejsce na kompostownik, altana albo kącik dla dzieci, im szybciej to sobie uświadomimy, tym lepiej. Oczywiście, nie ma takiego planu, którego nie można byłoby zmodyfikować, wiąże się to jednak z zamieszaniem i niepotrzebną nerwowością.

Bardzo ważną kwestią, którą powinniśmy rozważyć jeszcze przed planowaniem ogrodu jest ta, która wiąże się z naszymi oczekiwaniami w tym zakresie. Nie każdy właściciel ogrodu widzi się przecież w takiej samej roli, nie brakuje więc zarówno osób, które z przyjemnością planują kolejne prace mające na celu jego upiększaniem, jak i tych, które postrzegają ogród jako miejsce wypoczynku. Jeśli zaliczamy się do drugiej z wymienionych grup, nie obciążajmy się obowiązkami, z którymi możemy sobie nie poradzić. Nasz charakter najprawdopodobniej się nie zmieni, a efektem będzie coraz większa niechęć odczuwana do ogrodu.

Kwestią, którą należy poruszyć jest również ta, która dotyczy stylu ogrodu. Ponownie kluczowe znaczenie mają nasze upodobania, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że ogród pojawia się w otoczeniu innych elementów architektonicznych i powinien z nimi współgrać. Jeśli zatem nasz dom jest utrzymany w stylu rustykalnym, minimalistyczny nowoczesny ogród może wyglądać dość nietypowo.

Projektowanie ogrodu nie musi być skomplikowane, nie oznacza to jednak, że musimy podejmować się go samodzielnie. Czasem warto skontaktować się ze specjalistami mogącymi się pochwalić sporym doświadczeniem w tym zakresie. Mamy z nimi do czynienia między innymi w firmie Jaga Garden (jagagarden.pl) już od lat oferującej usługi tak w zakresie projektowania, jak i pielęgnacji ogrodu i zbierającej wyjątkowo dobre oceny.