Projektowanie wnętrz w bloku

Łatwo jest być architektem, gdy zadanie zająć się aranżacją dopiero co wybudowanym domem. Po wcześniejszych ustaleniach z architektem samego domu, możemy dojść do porozumienia i stworzyć wnętrza idealne. Problem pojawia się, jeśli mamy zaprojektować wnetrze w bloku lub kamienicy. Ograniczona przestrzeń jest problematyczna dla architekta wnętrz, który jako często artysta lubi poszaleć ze swoją kreatywnością. Jednakże zwykle w pracy architekta przeważają takie zlecenia. Zdarza się, że to one są szkołą życia dla tego specjalisty i głównie dzięki nim może się on rozwijać.

Projektowanie wnętrz to sztuka kompromisów i radzenia sobie w każdej sytuacji. W przypadku małych pomieszczeń architekt ma zadanie sprawić, by małe, zatłoczone wnętrz sprawiało wrażenie przestronnego. Podstawowym zabiegiem jest zmiana umeblowania i zastosowanie odpowiednich kolorów. Meble powinny być trochę odsunięte od ściany, a podłoga jasna – najlepiej z takich materiałów jak drewno, panele drewnopodobne, płytki ceramiczne. Odbija ona światło i dzięki temu pomieszczenie staje się jaśniejsze. Ukośne linie przy panelach poszerzają pokój, a pionowe pogłębiają długość i głębokość. Dobrym rozwiązaniem jest też ozdobienie ściany obrazami albo pomalowanie jednej ściany na intensywną barwę. Wtedy pomieszczenie wydaje się szersze. Aranżacja wnętrz zakłada, że architekt zna zagadnienie teorii barw i wie, że nasycone, jaskrawe barwy i wzorzyste, kolorowe tapety zmniejszają pomieszczenie.

Z kolei sufit ciemniejszy od ścian obniża wysokość pomieszczenia, a jaśniejszy – na odwrót.

Jak zostać architektem freelancerem?

​Dobrze jest, gdy jak najwcześniej uświadomimy sobie, co chcemy robić w życiu. Szczególnie jeśli w naszym przyszłym zawodzie studia są wymagane. Projektowanie wnętrz to jedna z tych dziedzin, które wymagają zdobycia odpowiedniej edukacji. Niestety marzenie to jedno, a rzeczywistość to drugie. Znalezienie pracy w zawodzie jest bardzo trudne, dlatego coraz więcej młodych architektów decyduje się na pracę zdalną i zostaje tzw. freelancerem.

Jak tego dokonać? Najlepiej zacząć przygotowywać się do tego jako student. Wtedy jeszcze możemy pozwolić sobie na bezpłatne staże i praktyki (te drugie są fundowane przez uczelnię). Zbieramy także doświadczenie. Bardzo ważne jest czytanie wielu książek dotyczących tematu, zainteresowanie, dobre kontakty z wykładowcami i ciekawość. Niestety, zawadowa aranżacja wnętrz a wiedza akademicka często się różnią – dlatego doświadczenie to słowo, w które powinieneś celować.

Na początku musisz stworzyć portfolio. Stwórz kilka przykładowych planów architektonicznych, wykonuj drobne przemeblowania i przemiany pokojów u znajomych, a następnie umieść zdjęcia z efektami na swojej stronie internetowej, twórz wizualizacje. Następnie wysyłaj swoje portfolio do różnych firm architektonicznych. Powiedz, że może iść nawet na bezpłatny staż. Dzięki temu będziesz miał kolejny punkt do portfolio i CV, a to najważniejsze. Projektowanie wnętrz samo z siebie jest ciekawym zajęciem, ale niestety w rzeczywistości nie jesteśmy w stanie skupić się tylko na tym. Musimy być zaradni, rozważni i planować przyszłość.