Po co wykonuje się wzorcowanie alkomatów?

Wzorcowanie alkomatów to proces, o którym większość posiadaczy takich urządzeń nigdy nawet nie słyszało. Mowa tutaj oczywiście o posiadaczach urządzeń kieszonkowych lub co najwyżej takich, jakimi właściciel małej firmy przewozowej sprawdza swoich pracowników przed rozpoczęciem dnia pracy.

Wzorcowanie alkomatów to proces profesjonalny, któremu muszą się poddawać posiadacze urządzeń, z których wyniki mają być brane naprawdę poważnie. Wzorcowaniu poddawane są oczywiście same urządzenia, nie ich właściciele – tak dla jasności.

Różnicy w praktycznym użytkowaniu alkomatów wzorcowanych i tych bez wzorcowania w zasadzie nie ma. Tylko oczywiście jeśli chodzi o czysto mechaniczne korzystanie z nich. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by urządzenie wzorcowane i takie, które nie było poddane wzorcowaniu, działały z równą sprawnością i dawały równie dokładne wyniki. Może się zdarzyć nawet tak, że urządzenie, które przeszło wzorcowanie, będzie trochę mniej dokładne od tego, które wzorcowanie przeszło i posiada odpowiedni certyfikat. Będzie to różnica minimalna, ale będzie. Wzorcowanie nie jest bowiem procesem, który w jakikolwiek sposób poprawiałby działanie alkomatu. Jest to tylko dowód na to, że działa on w sposób prawidłowy.


 

Wzorcowanie alkomatów wykonywane jest w sytuacji, kiedy potrzebujemy potwierdzenia, że nasze urządzenie działa w pełni poprawnie. Jeśli na przykład mamy duży zakład produkcyjny i chcemy mieć pewność, że nikt nie przychodzi do pracy pijany, możemy skorzystać z alkomatu. Każdego alkomatu. Nie musi być wzorcowany. Sęk w tym, że jeśli taki alkomat poda nam wskazanie pozytywne, będzie to tylko wynik poglądowy, na podstawie którego nie zrobimy nic. Będziemy musieli wezwać policję i poprosić oficerów o przeprowadzenie badania urządzeniem wzorcowanym. Dopiero wtedy takie badanie będzie mogło być podstawą do na przykład zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym.

Na dokładnie takich samych zasadach odbywają się wszystkie procedury związane z koniecznością uzyskania wyników nadających się do pełnienia roli dowodowej w sądach lub przed jakimikolwiek formalnymi gremiami. Jest to bardzo ważne, ponieważ urządzenie, które nie posiada specjalnego certyfikatu wzorcowania lub ten czasowo wydawany certyfikat wygasł, nie może podawać wyników o mocy dokumentu. Trzeba to bardzo mocno podkreślać, ponieważ stwierdzenie, że u kogoś wykryto alkohol, będzie nic nie ważne bez wzorcowania i nie będzie miało znaczenia, że alkomat był porządnym, dobrze skalibrowanym urządzeniem, które podawało prawidłowe wyniki. Tylko certyfikat wzorcowania sprawia, że te wyniki są formalnie wiarygodne.